Isaac Newton

11. prosince 2007 v 14:49 | kija7 |  Referáty
Sir Isaac Newton 1642 - 1727
Byl anglický fyzik, matematik, filosof, teolog a alchymista. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob či dokonce za jakéhosi zakladatele moderní fyziky a vědy obecně.
Narodil se roku 1642 ve Woolstharpu, hrabství Lincoln v Anglii. Na cambridgeské univerzitě vystudoval přírodní vědy a matematiku.
Newton ve svém základním díle Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (Matematické principy přírodovědy) popsal zákon všeobecné gravitace. Přesně zformuloval základní zákony mechanického pohybu ,dal jim podobu matematických rovnic a spolu s Gottfriedem Leibnizem vytvořil diferenciální a integrální počet, s jehož pomocí umíme tyto rovnice řešit. Teprve od Newtonových dob se stalo možným vypočítat pohyby planet, předpovědět přesné doby zatmění slunce a Měsíce, dobu návratu periodických komet(především známé Halleyovy komety), a dokonce vypočítat i polohu a pohyb těles dosud neznámých. Tak byla v minulém století předpovězena existence některých planetek a nové planety Neptunu, které pak hvězdáři na obloze skutečně našli. Newtonův gravitační zákon umožnil určit hmotnost nebeských těles a síly působících mezi nimi,zvážit zeměkouli. Newton dokázal, že není rozdíl mezi zákony pozemských a nebeských pohybů, jak se domníval Aristoteles, ale že síla, která působí pohyb planet kolem slunce je táž, jako síla, která způsobuje, že padáme ze schodů.
Newton se jako skutečný vědec je pozorovaných faktů a výsledků experimentů a nepouštěl se do nepoložených spekulací. Věděl, že ještě nemůže vysvětlit příčiny a podstatu gravitace a prohlašoval, že hypotézy si nevymýšlí.
Zkonstruoval dalekohled kterým pozoroval měsíce Jupitera a jako první dokázal, že lze bílé světlo rozložit na řadu odlišných barevných světel.
Zemřel roku 1727.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama