Římská literatura

10. července 2007 v 20:59 | Kíja |  Referáty
Římská literatura je první evropská literatura odvozená, neboť se zakládá přímo na řecké literatuře,jediné původní evropské literatuře. Římané začali překládat řecká díla do latinského jazyka a postupně pokročili až k samotnému tvoření. V jejich písemnictví se smísily řecké prvky s římskými. Později se stala římská literatura vzorem slovesné tvorbě všech evropských národů a spojovala západní, střední a severní Evropu se starověkými Řeky, původci evropské kultury.
Římská literatura je psána latinským jazykem. Řím byl také střediskem všeho literárního ruchu. Římské latinské nářečí se stalo spisovným jazykem. Teprve s rozkladem římské říše nastal konec římské literatury; potom už lze jen mluvit o latinské literatuře.V literatuře lze pozorovat, jak se projevuje v dobách př.n.l. účast různých italských krajů. Většina Římských spisovatelů pochází původně z krajů nelatinských. Ze střední Itálie pocházeli např. Lucilius, Cicero, Sallustius , z krajů jižnějších např. Ennius, Naevius, Horatius a z Předalpské Gallie např. Catullus, Vergilius, Livius.
Římská literatura je od počátku jednojazyčná. Politickou nadvládou Říma a větší vyspělostí latiny se stalo, že byly všechny italské a neitalské jazyky kromě řečtiny potlačeny; byl jen jeden jazyk a jedna literatura. Latina se za svého literárního vývoje stále více vzdalovala od živého zdroje každého spisovného jazyka, tedy od lidové řeči.
Vznikala dramata, historické eposy, dějepisectví, řečnictví, didaktická poezie, filozofie a komedie. Římané začínali tím, že překládali řecká díla do latiny. Vznikl nový útvar, zcela římský: satira.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama